Podobno używanie ChatGPT do pisaniu kodu jest jak pomoc doświadczonego programisty. Pozwala zaoszczędzić wiele czasu na kodowaniu, jeżeli wiemy, jak to zrobić poprawnie.
Musimy zdawać sobie jednak sprawę, że jasność i kontekst odgrywają tutaj znacznie większą rolę niż w przypadku poprzednich wpisów. Musimy wyrażać się niezwykle klarowanie w tym jaki ma być efekt wykorzystania chatbota. Musi wskazać, czy chcemy utworzyć nowy kod a może dokonać sprawdzenia istniejącego. Jaki jest nasz język docelowy? W jakim formacie chcemy dostać zwrot informacji. I wiele, wiele więcej jak doskonale wiecie na bazie swoich codziennych doświadczeń.
Wybór języka programowania
W pierwszym kroku powinniśmy wskazać w jakim języku programowania chcemy dostać odpowiedź. Jeżeli jednak dopiero zaczynacie swoją przygodę z programowaniem możecie również zapytać chatbota jakiego języka programowania możemy użyć do danego zastosowania:
Jakiego języka programowania mogę użyć do stworzenia funkcji odliczającej dni do danego wydarzenia?
Odpowiedź:
Przyznam, że więcej niż satysfakcjonująca odpowiedź.
Funkcja w JavaScript
Dlaczego zaczynamy od JavaScript? Chcemy szybko zobaczyć efekt a otrzymany kod wrzucimy w pliczek .html, odpalimy w przeglądarce i zobaczymy czy wszystko gra.
Nasza komenda może przyjąć poniższą formę:
Utwórz funkcję w JavaScript, która odlicza dni do danego wydarzenia. Cały kod umieść wewnątrz prostej strony www, abym mógł szybko przetestować rezultat działania w przeglądarce.
Odpowiedź:
Otrzymaliśmy nawet instrukcję jak taką stronkę odpalić w przeglądarce. Dla nas jest to proste, ale jeżeli ktoś zaczyna swoją przygodę z programowaniem może być mocno (i przyjemnie) zaskoczony taką instrukcją.
A oto i rezultat:
Wszystko wygląda w porządku a sam efekt jest niezły. Zwróćcie uwagę jak proste wydaliśmy instrukcje.
Iteracja i rozwój
Możemy teraz kontynuować pracę z otrzymanym kodem, modyfikować go oraz dopasowywać do naszych potrzeb. Spróbujmy dodać nieco styli w postaci .css.
Prompt:
Dodaj trochę styli css, aby poprawić warstwę prezentacji. Bardzo podoba mi się styl kafelków w Windowsa 8.
Odpowiedź:
A tak wygląda efekt "naszej pracy" w oknie przeglądarki:
Jak na pierwszy raz – efekt jest zadowalający. Pamiętajcie, że wszystko zależy od dokładności naszych poleceń, od tego co chcemy osiągnąć oraz jaki kod chcemy wygenerować. Będziemy się zagłębiać dalej w możliwości chatbota w kolejnych wpisach ale i osobnych artykułach bo ten temat wydaje się niezwykle interesujący.